PRZYGOTOWANIE NA ASP

Szykujesz się na Akademię Sztuk Pięknych (ASP)? Czy raczej Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych (PJATK)?
A może kierunek artystyczny – taki jak grafika czy sztuka nowych mediów – na innej uczelni?
Czy może będziesz wkrótce zdawać do liceum plastycznego?
Tak czy siak, jeśli Twoim celem jest szybki i efektywny rozwój warsztatu rysowniczego oraz malarskiego oraz przygotowanie portfolio/teczki, to zajęcia z myślą o Tobie.

Niezależnie od tego czy:

do egzaminów pozostał Ci rok czy lat kilka
dysponujesz dużą lub małą ilością czasu wolnego w tygodniu
masz już na koncie uczestnictwo w zajęciach z rysunku lub malarstwa, posiadasz tylko doświadczenie w samodzielnym rysowaniu lub też jesteś osobą całkiem początkującą
pomożemy Ci skutecznie przygotować się do planowanych studiów artystycznych

Z każdą chętną osobą zwykle umawiamy się na początek na bezpłatną konsultację.
Jest ona okazją do obejrzenia i omówienia dotychczasowych prac; często prosimy też o przygotowanie kilku konkretnych zadań na samą konsultację – ułatwiają one ocenę profilu umiejętności). Na rozmowie ustalamy wstępnie programu przygotowań, dopasowany do potrzeb i możliwości czasowych danej osoby.

Program zwykle obejmuje spotkania 2 lub 3 razy w tygodniu, w pierwszym semestrze najczęściej w ramach naszych KURSÓW PODSTAWOWYCH.
W kolejnych semestrach (czy semestrze – przy przygotowaniu rocznym) stałym elementem jest GRUPA OTWARTA, na której pracujemy indywidualnie, reszta spotkań zależy od potrzeb danej osoby.

Jeśli interesuje Cię, jak taki program może wyglądać, poniżej znajdziesz przykład:

PRZYKŁADOWY PROGRAM

Ania chce studiować na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Chce dostać się tam w przeciągu roku, co daje dwa semestry na przygotowanie.

Ma na wstępie pewne – choć nieduże – doświadczenie w rysowaniu (głównie z głowy, czasem ze zdjęć). Nie posiada natomiast doświadczenia w rysowaniu z natury i nie miała dotąd w ogóle okazji do pracy na dużym formacie*, które wymagany jest do teczki i na egzaminie.

Rok czasu to krótki czas na przygotowanie się od podstaw i stworzenie teczki prac na odpowiednim poziomie. Na szczęście Ania jest też chętna na sporą dawkę samodzielnej pracy w domu.

*za duży format przyjmuje się prace formatu B2 (50×70 cm) i większe; często wymagany format to też  B1 (100×70 cm)

SEMESTR I

192 h zajęć (spotkania 3 razy w tygodniu) + zadania domowe

RYSUNEK OD PODSTAW 4h/tydzień 64 h
WPROWADZENIE DO MALARSTWA 4h/tydzień 64 h
Ćwiczenia rysunkowe w GRUPIE OTWARTEJ 4h/tydzień 64 h
dodatkowe zadania domowe 2-8h/tydzień

SEMESTR II

192 h zajęć (spotkania 3 razy w tygodniu) + zadania domowe

RYSUNEK OD PODSTAW II: RUCH I PRZESTRZEŃ 4h/tydzień 64 h
Ćwiczenia rysunkowe i malarskie w GRUPIE OTWARTEJ 8h/tydzień 128 h
dodatkowe zadania domowe 4-12h/tydzień

Zadania domowe i ćwiczenia w Grupie Otwartej w I semestrze obejmują pogłębienie zrozumienia podstawowych zagadnień rysunkowych (proporcje, kompozycja, perspektywa, różnicowanie charakteru liniii i plam), pod koniec semestru także rysunek postaci na dużym formacie.

Ćwiczenia w Grupie Otwartej w II semestrze koncentrują się na tematach egzaminacyjnych (rysunek modela, malowanie martwej natury) oraz służą stworzeniu prac do teczki. Zadania domowe obejmują tworzenie rysunków na dużym formacie oraz kompozycji na podany temat (jedno z zadań egzaminacyjnych).