fbpx

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

CZYLI PRZEPISY SANITARNE I DYSTANSU SPOŁECZNEGO W PRACOWNI

SŁOWO WSTĘPU

Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was jest już zmęczona całym „pandemicznym zamieszaniem”. My też.
Nie zmienia to faktu, że niestety pandemia wciąż trwa; w samej Warszawie w tym momencie (połowa lipca) pojawia się średnio kilkanaście nowych zachorowań dziennie.

Nie popadając w skrajności, chcemy zapewnić Wam możliwość udziału w zajęciach w pracowni, w możliwie komfortowych warunkach, dbając zarazem o Wasze bezpieczeństwo. Oczywiście jest to możliwe wyłącznie przy Waszym współdziałaniu.
Przeczytajcie uważnie poniższe zasady i stosujcie się do nich w trakcie pobytu w pracowni.

 

PRZED ZAJĘCIAMI

Aby zminimalizować ryzyko, w zajęciach biorą udział osoby zdrowe.
Jeśli pojawią się u Was:
wysoka gorączka
duszności
inne objawy chorobowe (kaszel, katar)
zamiast zjawiać się na zajęcia, skontaktujcie się (najlepiej telefonicznie) z prowadzącym. W niektórych wypadkach będziecie mogli wziąć udział w danym spotkaniu zdalnie; w innych poszukamy innego rozwiązania.

Dodatkowo – jeśli nie macie żadnych objawów, ale mieliście bezpośredni kontakt z osobami, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się zarażenie wirusem SARS-CoV-2, też dajcie znać.

 

ZACHOWANIE NA TERENIE BUDYNKU I PRACOWNI

PORUSZANIE SIĘ I LIMITY PRZESTRZENNE
Teren pracowni podzielony jest na:
przedpokój
szatnię
kuchnię
łazienkę
główną salę pracowni

Pamiętajcie, by zachować dystans minimum 1,5, a najlepiej 2 metrów od innych osób. W związku z tym w każdej z ww. stref (poza salą główną) może przebywać na raz jedna osoba.

W głównej sali pracowni na każdego z Was będzie czekało przygotowane stanowisko pracy. Po wejściu do pracowni skierujcie się bezpośrednio do niego i w trakcie zajęć opuszczajcie je tylko w przypadku wyraźnej potrzeby (np. skorzystanie z łazienki).

W pracowni będzie znajdował się jak zwykle kącik herbaciano-kawowy; w obecnej sytuacji jego obsługą, poza wyjątkowymi sytuacjami, będzie zajmować się prowadzący – do niego zgłaszajcie wszelkie życzenia w tym zakresie. 🙂

Wszystkie przybory stanowiące wyposażenie pracowni (pojemniki na wodę, szmatki, pudła, itd) będą przygotowane przy poszczególnych stanowiskach. Jeśli czegoś będzie brakować – dajcie znać prowadzącemu; nie bierzcie przyborów samodzielnie.

Na każdym spotkaniu macie przypisane miejsca, zorganizowane w sposób umożliwiający zachowanie odpowiedniego dystansu.
Nie zmieniajcie stanowisk w trakcie spotkania, a także nie przestawiajcie krzeseł/sztalug bez porozumienia z prowadzącym.
Tak samo – jeśli w zasięgu Waszego stanowiska znajduje się okno, kwestię jego obsługi zostawcie prowadzącemu. 😉


Ponieważ ograniczenie liczb osób w szatni i przedpokoju mogą czasem prowadzić do „zatorów”, zachęcamy do przybycia z lekkim wyprzedzeniem – pracownia będzie dostępna dla Was już 20 minut przed zajęciami. W razie powstania kolejki przed wejściem do pracowni, pamiętajcie o zachowaniu dystansu 2 metrów.

Zachęcamy też do korzystania z klatki schodowej zamiast windy (przynajmniej wychodząc z zajęć – rozumiemy, że wspinanie się 6 pięter nie każdemu przypadnie do gustu 😉 ).

 

DEZYNFEKCJA I ZACHOWANIE HIGIENY
W przedpokoju znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji, prosimy o skorzystanie z niego bezpośrednio po wejściu, a także każdorazowo przed wejściem do stref sanitarnych (kuchnia/łazienka).

Oczywiście należy też umyć ręce po skorzystaniu z łazienki. 😉

Polecamy także noszenie ze sobą płynu do dezynfekcji, żeby móc zdezynfekować ręce przed wejściem na klatkę budynku.

 

NOSZENIE MASECZEK
Aby umożliwić częściową rezygnację z maseczek, będziemy wietrzyć pracownię w trakcie całych zajęć (oraz oczywiście przed/pomiędzy zajęciami).

W trakcie zajęć, na swoim stanowisku pracy (czyli zarazem zachowując bezpieczny dystans do innych osób) możecie być bez maseczki.
Noszenie maseczek obowiązuje jednak od wejścia na teren budynku (w szczególności – w windzie), aż do zajęcia stanowiska w pracowni.
Maseczki należy zakładać także przy każdym opuszczeniu stanowiska (i zdejmować dopiero po powrocie na nie).

 

SPRZĄTANIE
Aby zminimalizować przemieszczanie się po pracowni, wszelkie śmieci zostawiajcie proszę przy swoim stanowisku (np. w foliowej torbie) do czasu przerwy lub końca zajęć.
Po zajęciach (lub w trakcie przerwy) należy wyrzucić je do odpowiednich koszy.

Wszelkie przybory pracowniane (podkładki, palety, itp) po zakończonej pracy zostawcie na stanowisku (będziemy je dezynfekować przed odłożeniem).

Przybory wymagające umycia można umyć w zlewie kuchennym.
Zachęcamy jednak do zastosowania rozwiązań, które pozwolą ograniczyć ilość mytych przyborów (np. zawinięcie palety w folię jednorazową i wyrzucenie folii do śmieci po zajęciach czy – w przypadku pędzli: zgrubne opłukanie w pojemniku na wodę, a następnie zawinięcie w wilgotne szmatki i foliową torbę, by umyć je dokładniej już w domu).

Pamiętajcie, że w kuchni może przebywać na raz tylko jedna osoba, a łazienki nie wykorzystujemy do mycia przyborów.

 

NA KONIEC

Jeśli cokolwiek w powyższych zasadach budzi Wasze wątpliwości lub jest niejasne – dajcie znać przed zajęciami (a jeśli to niemożliwe – już bezpośrednio na nich).
Pamiętajcie, że zasady te służą nie tylko Wam, ale bezpieczeństwu oraz komfortowi psychicznemu wszystkich biorących udział w zajęciach.
Wierzę, że na bazie tego bezpieczeństwa i komfortu da się dodać jeszcze twórczość, satysfakcję z rozwoju i dobrą zabawę. 🙂