fbpx

BEZPIECZNE ZAJĘCIA

CZYLI PRZEPISY SANITARNE I DYSTANSU SPOŁECZNEGO W PRACOWNI

SŁOWO WSTĘPU

Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was jest już zmęczona całym „pandemicznym zamieszaniem”. My też.
Nie zmienia to faktu, że niestety pandemia wciąż trwa.

Chcemy zapewnić Wam udziału w zajęciach w pracowni w możliwie komfortowych warunkach, dbając zarazem o Wasze bezpieczeństwo.
Oczywiście jest to możliwe wyłącznie przy Waszym współdziałaniu.

Przeczytajcie uważnie poniższe zasady i stosujcie się do nich w trakcie pobytu w pracowni.

 

PRZED ZAJĘCIAMI

LIMIT UCZESTNIKÓW
Zgodnie z obecnymi obostrzeniami, maksymalny rozmiar każdej grupy to 8 osób, w tym nie więcej niż 5 osób nieszczepionych.

DEZYNFEKCJA RĄK
W przedpokoju znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji, prosimy o skorzystanie z niego bezpośrednio po wejściu.

INFORMOWANIE O STANIE ZDROWIA / ZAISTNIAŁYM RYZYKU
Aby zminimalizować ryzyko, w zajęciach biorą udział osoby zdrowe. Jeśli pojawią się u Was:
wysoka gorączka
duszności
inne objawy chorobowe (kaszel, katar)
zamiast zjawiać się na zajęcia, skontaktujcie się (najlepiej telefonicznie) z prowadzącym. W niektórych wypadkach będziecie mogli wziąć udział w danym spotkaniu zdalnie; w innych poszukamy innego rozwiązania.

Dodatkowo – jeśli nie macie żadnych objawów, ale mieliście bezpośredni kontakt z osobami, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się zarażenie wirusem SARS-CoV-2, też dajcie znać.

 

ZACHOWANIE NA TERENIE BUDYNKU I PRACOWNI

PORUSZANIE SIĘ I LIMITY PRZESTRZENNE
Teren pracowni podzielony jest na:
przedpokój
szatnię
kuchnię
łazienkę
główną salę pracowni

Pamiętajcie, by zachować dystans minimum 1,5, a najlepiej 2 metrów od innych osób. W związku z tym w każdej z ww. stref (poza salą główną) może przebywać na raz jedna osoba.

W głównej sali pracowni na każdego z Was będzie czekało przygotowane stanowisko pracy. Po wejściu do pracowni skierujcie się bezpośrednio do niego i w trakcie zajęć opuszczajcie je tylko w przypadku wyraźnej potrzeby (np. skorzystanie z łazienki).


Ponieważ ograniczenie liczb osób w szatni i przedpokoju mogą czasem prowadzić do „zatorów”, zachęcamy do przybycia z lekkim wyprzedzeniem – pracownia będzie dostępna dla Was już 15 minut przed zajęciami. W razie powstania kolejki przed wejściem do pracowni, pamiętajcie o zachowaniu dystansu 2 metrów.

Zachęcamy też do korzystania z klatki schodowej zamiast windy (przynajmniej wychodząc z zajęć – rozumiemy, że wspinanie się 6 pięter nie każdemu przypadnie do gustu 😉 ).


NOSZENIE MASECZEK

Noszenie maseczek lub przyłbic obowiązuje przez cały czas trwania zajęć, a także już od wejścia na teren budynku.
W razie potrzeby możliwe jest zdjęcie na moment maseczki/przyłbicy (np. żeby się napić), ale tylko na swoim stanowisku pracy, zachowując bezpieczny dystans do innych osób.


JEDZENIE I PICIE

Ze względu na maseczki/przyłbice jedzenie/picie w pracowni jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu (w formie, która nie wymaga od Was zdejmowania maseczki na dłuższy czas (czy wielokrotnego).
W razie potrzeby – jedzenie i picie możliwe jest na tarasie piętro niżej.

W pracowni będzie znajdował się jak zwykle kącik herbaciano-kawowy, przy czym w obecnych warunkach by skorzystać z niego potrzebować będziecie własny przyniesiony na zajęcia kubek. Obsługą kącika, poza wyjątkowymi sytuacjami, będzie zajmować się prowadzący – do niego zgłaszajcie wszelkie życzenia w tym zakresie. 🙂


PRZYBORY

Zwykle wszystkie potrzebne przybory stanowiące wyposażenie pracowni (podkładki, klipsy, pudła, itd) będą przygotowane przy poszczególnych stanowiskach. Pojemniki na wodę, do zajęć malarskich, będą czekały w przygotowanych zestawach w kuchni. Szmatki na potrzeby zajęć malarskich możecie dostać w pracowni, przy czym dostajecie je na własność i przynosicie ze sobą na każde zajęcia.
Jeśli czegoś będzie brakować – dajcie znać prowadzącemu; nie bierzcie przyborów samodzielnie.

Na każdym spotkaniu macie przypisane miejsca, zorganizowane w sposób umożliwiający zachowanie odpowiedniego dystansu.
Nie zmieniajcie stanowisk w trakcie spotkania, a także nie przestawiajcie krzeseł/sztalug bez porozumienia z prowadzącym.
Tak samo – jeśli w zasięgu Waszego stanowiska znajduje się okno, kwestię jego obsługi zostawcie prowadzącemu. 😉


DEZYNFEKCJA I ZACHOWANIE HIGIENY

W przedpokoju znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji, prosimy o skorzystanie z niego bezpośrednio po wejściu, a także każdorazowo przed wejściem do stref sanitarnych (kuchnia/łazienka).

Oczywiście należy też umyć ręce po skorzystaniu z łazienki. 😉

Polecamy także noszenie ze sobą płynu do dezynfekcji, żeby móc zdezynfekować ręce przed wejściem na klatkę budynku.


SPRZĄTANIE

Aby zminimalizować przemieszczanie się po pracowni, wszelkie śmieci zostawiajcie proszę przy swoim stanowisku (np. w foliowej torbie) do czasu przerwy lub końca zajęć.
Po zajęciach (lub w trakcie przerwy) należy wyrzucić je do odpowiednich koszy.

Krzesła oraz wszelkie przybory pracowniane (podkładki, palety, itp) po zakończonej pracy zostawcie na stanowisku (będziemy je dezynfekować przed odłożeniem).

Przybory wymagające umycia można umyć w zlewie kuchennym.
Zachęcamy jednak do zastosowania rozwiązań, które pozwolą ograniczyć ilość mytych przyborów (np. zawinięcie palety w folię jednorazową i wyrzucenie folii do śmieci po zajęciach czy – w przypadku pędzli: zgrubne opłukanie w pojemniku na wodę, a następnie zawinięcie w wilgotne szmatki i foliową torbę, by umyć je dokładniej już w domu).

Pamiętajcie, że w kuchni może przebywać na raz tylko jedna osoba, a łazienki nie wykorzystujemy do mycia przyborów.

 

NA KONIEC

Jeśli cokolwiek w powyższych zasadach budzi Wasze wątpliwości lub jest niejasne – dajcie znać przed zajęciami (a jeśli to niemożliwe – już bezpośrednio na nich).
Pamiętajcie, że zasady te służą nie tylko Wam, ale bezpieczeństwu oraz komfortowi psychicznemu wszystkich biorących udział w zajęciach.
Wierzę, że na bazie tego bezpieczeństwa i komfortu da się dodać jeszcze twórczość, satysfakcję z rozwoju i dobrą zabawę. 🙂